Фановите на Џенова решија-Горан Пандев е најдобар играч минатата сезона

0
299

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев (37) одигра одлична сезона во калчолигашот Џенова, успеа со своите игри тимот да го задржи во елитното италијанско друштво и во наредната сезона.

„Гранде Пандев“ сезоната 2019/2020 ја заврши со 9 постигнати гола што за него е рекорд, ако се земат во предвид последните 11 години во Серија А.

Пандев имаше и неколку одлични асистенции, па се чини со право е избран од фановите за најдобар фудбалер на Џенова во изминатата сезона.

Pandev miglior calciatore del Genoa per i lettori di https://t.co/bxz9tPjdNm – https://t.co/EQUATihZBH pic.twitter.com/uSnZIF5oRn

— pianetagenoa1893.net (@pianetagenoa) August 16, 2020

Изборот го спроведе „Планета Џенова 1983“, а фановите најголема поддршка му дадоа токму на Пандев. Струмичанецот собра 5.024 гласови.

На второто место беше Антонио Санабрија со 3.252 гласа, додека трет беше Ласе Шене со 2.783 гласа.

#FrameRossoblù

❤️💙 La classe di Goran #Pandev pic.twitter.com/lsqmi5Iey0

— Genoa CFC (@GenoaCFC) August 17, 2020