Филипче: Да се забранат семејните собири, најмногу до четворица гости

0
80

Комисијата за заразни болести достави предлог-мерки до Владата, поради новите бројки на заразени со коронавирус во земјава.

Новите мерки предвидуваат забрана на семејни собори, најмноги до четворица гости, покрај домашните. Исто така се забранува групирање на јавен простор по 22 часот на повеќе од четири лица.

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција рече дека верува оти токму на семејните собири се заразиле голем број луѓе. Исто така напомена дека и младите, преку нивните групирања по домовите или во парковите, го шират вирусот.

Филипче истакна дека не погрешиле што ја започнале школската година со онлајн настава, зашто, како што објасни, повеќепати кажале дека на есен нè очекува зголемување на бројот на инфекции.