Гатузо ќе го продолжи договорот со Наполи

0
154

Тренерот на Наполи Џенаро Гатуз, до крајот на годината, ќе го продолжи договорот со клубот. „Газата дело Спорт“ објави дека новиот договор Гатузо ќе го потпише најдоцна до 25.декември.

Договорот на Гатузо со Наполи истекува на крајот од сезоната, а 42-годишниот тренер ќе потпише две годишен договор. Годишно Гатусо ќе заработува 1.900.000 евра. Она што е важно за Гатузо е тоа што претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, се согласил да биде намалена клаузулата од 7.000.000 евра, која би була активирана во случај тренерот да добие отказ.

Гатузо, во декември минатата година, на клупата на Напили го наследи Карло Анчелоти.