Хоти: Нема да разговараме за ништо друго освен за признавање

0
324

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави дека неговата делегација сака да разговара во Вашингтон само за признавањето на независноста на земјата.

„ Нема да разговараме за други теми освен за признавање“, рече Хоти во краткото вклучување за група новинари од Вашингтон, што телевизија „Клан Косова“ го пренесе на Фејсбук.

„ Нема да има други разговори со Србија, освен за взаемно признавање“, рече Хоти од Вашингтон.

Тој додаде дека е можно да се постигне договор за економски прашања, но истакна дека тоа е само чекор кон конечен договор.

„ И, тоа е признание“, заклучи Хоти во изјавата вечерва, за време на паузата меѓу првата и втората рунда од разговорите во Белата куќа.