Хумелс е херојот на Дортмунд, Баерн го осови Келн

0
70

Фаворитите забележаа победи во традиционаниот попладневен термин во германската Бундес лига. Баерн победи во Келн, Бурусија Дортмунд славеше во Билефелд, Аугсбург лесно се справи со главниот кандидат за испаѓање Мајнц, а Ајнтахт и Вердер ремизираа.

Борусија Дортмунд бодовите во Блефелд, против Арминија, ги освои со двата гола на дефанзивецот Матс Хумелс во 53 и 71.минута.

 

Баерн ги освои бодовите во келн и без помошта на најдобриот играч Роберт Лебендовски. Томас Милер го постигна првиот гол од пенал во 13 минута, а во финишот на полувремето Серж Гнабри зголеми на 0:2. На осум минути до крајот Дракслер ги постави конечните 1:2.