Израел му порача на Ердоган: Престани со дестабилизација на регионот

0
92

Во редок, јавен дипломатски прекор израелскиот министер за одбрана ја обвини Турција за дестабилизација на регионот и ја повика меѓународната заедница да изврши притисок врз Анкара да ги повлече рацете од директен тероризам, пренесува „Тајмс оф Израел“.

Министерот за одбрана, Бени Гантц, ги критикуваше Турција и Иран, како негатори на промоцијата на мирот и поддржувачи на регионалната агресија, додека Ајлан ал-Ајлан, шефот на Стопанската комора на Саудиска Арабија, изјави дека одговорност на секој Саудиец е целосен бојкот на сите турски производи.

Ганц и Ал-Ајлан реагираа откако турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, го нарече Ерусалим „наш град“ за време на обраќањето пред турските законодавци.

„Во овој град, кој мораше да го напуштиме со солзи за време на Првата светска војна, сè уште е можно да наидеме на траги од османлискиот отпор. Затоа Ерусалим е наш град, град од нас, “, рече Ердоган на отворањето на законодавната седница на турскиот парламент во четвртокот.

Ердоган притоа се осврна на четиривековното владеење на Отоманската Империја во Ерусалим од 1517-1917 година. Тој истакна дека првата молитвена насока на исламот била кон џамијата Ал-Акса и Куполата на карпата на Ридот на храмовите во Ерусалим пред да биде пренасочена кон Каба во Мека.

„Друга криза што внимателно ја следат нашата земја и нашата нација е угнетувањето на Израел врз Палестинците и рамнодушните практики што ја занемаруваат приватноста на Ерусалим“, рече Ердоган.

„Прашањето за Ерусалим не е обичен геополитички проблем за нас. Како прво, сегашниот физички изглед на Стариот град, кој е срцето на Ерусалим, го изградил Сулејман Величествениот, со неговите sидови, чаршија и многу градби. Нашите предци со векови ја покажуваа својата почит ценејќи го овој град“.

Ердоган не спомна дека Сулејман многу веројатно имал мајка Еврејка и бил заштитник на своите еврејски поданици.

„Сметаме дека е чест од име на нашата земја и нација на секоја платформа да ги изразиме правата на угнетениот палестински народ, со кого живееме со векови. Со ова разбирање, ќе ги следиме и палестинската кауза, која е рана што крвави од глобалната совест, и случајот Ерусалим до крај “, рече тој.