Јужна Кореја: Загрижени сме поради трицифрениот број на нови случаи

353

Јужна Кореја веќе 18 дена по ред има трицифрен број на нови случаи секој ден, предупреди министерот за здравство Парк Неунг-ху.

Од 248 нови пациенти во последните 24 часа, 187 се од Сеул, а министерот Парк предупреди дека станува сè потешко да се следат начините на инфекција кај пациентите во последните две недели, пренесува АП.

Официјални лица рекоа дека поголемиот дел од новорегистрираните случаи на Ковид-19 се од демографската група на луѓе постари од 60 години.