Кимих успешно опериран, се враќа во јануари

0
181

Баерн Минхен, во саботата, славеа во „Дер Класикер“ против Борусија во Дортмунд (3:2). Победата на крајот имаше горчлив вкус, бидејќи, Баварците подолг период ќе бидат без еден од најважните играчи, Џошува Кимих.

Играчот од редот за врска, се повреди во првото полувреме. Во обид да спречи контра-напад на противникот, Кимих го фаулираше Халанд. За стартот до би жолт картон, меѓутоа не можеше да го продолжи мечот, со солзо во очите беше изнесен од теренот.

Баерн потврдија дека Кимих успешно го оперирал менискусот и открија дека тој во тимот би требало да се врати во јануари наредната година.