ЛА Клиперс го прегазија Денвер

410

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс ги декласираа Денвер Нагетс со 120:97 во првиот натпревар од нивната полу-финална серија.

Уморниот Денвер од серијата со Јута, имаше сили само за една четвртина против ЛА Клиперс. Од финишот на првиот период до крајот на третиот Клиперси го контролираа натпреварот и ја зголемуваа својата предност.

Каваи Ленард го предводеше победникот со 29 поени, Пол Џорџ го следеше со 19 поени и седум скока. Кај Денвер најефикасен беше Никола Јокиќ со 15 поени и по три скока и асистенции.

Вториот натпревар од оваа серија ќе се одигра во нота помеѓу сабота и недела.