ЛЕ: Хауге пак „блесна“ за Милан, Тотенхем и Динамо Загреб завршија со победи

0
58

Милан, Тотенхем и Динамо Загреб беа меѓу клубовите кои ја комплетираа групната фаза во Лига Европа со победи и сега ја чекаат ждрепката и противниците во првата нокаут фаза.

Милан гостуваше во Прага кај Спарта како веќе квалификуван тим и со мали шанси да го освојат првото место во групата, така што тренерот Стефано Пиоли се реши за помлад тим. Сепак, повторно човек на одлука беше Јенс Петер Хауге, кој се покажува клучен за „росонерите“, откако постигна фантастичен гол во првото полувреме.

Тотенхем, пак, го освои првото место во својата група, откако со 2:0 го совлада Антверпен во Лондон благодарение на головите во второто полувреме на Карлос Винисуис и Џовани Ло Селсо, а и вториот премиерлигаш, Лестер го обезбеди првото место со 2:0 победа над АЕК, откако постигнаа два гола во две минути на стартот на мечот (12. и 14. минута) преку Џенгиз Ундер и Харви Барнс.

Динамо Загреб ја комплетираше можеби најдобрата есен во Европа, откако со 3:1 го совладаа тимот на ЦСКА Москва за да го обезбедат првото место во својата група со 4 победи и 2 ремија!

ЛИГА ЕВРОПА, 6.КОЛО

ГРУПА Г

Брага – Зорја Луханск 2:0

Лестер – АЕК 2:0

Конечна табела: 1.Лестер 13, 2.Брага 13, 3.Зорја 6, 4.АЕК 3

ГРУПА Х

Селтик – Лил 3:2

Спарта Прага – Милан 0:1

Конечна табела: 1.Милан 13, 2.Лил 11, 3.Спарта П. 6, Селтик 4

ГРУПА И

Макаби Тел Авив – Сиваспор 1:0

Вилјареал – Карабаг, одложено

Конечна табела: 1.Вилјареал 13, 2.Макаби Т.А. 11, 3.Сиваспор 6, 4.Карабаг 1

ГРУПА Ј

Лудогорец – ЛАСК Линц 1:3

Тотенхем – Антверпен 2:0

Конечна табела:1.Тотенхем 10, 2.Антверпен 12, 3.ЛАСК 10, 4.Лудогорец 0

ГРУПА К

Динамо Загреб – ЦСКА Москва 3:1

Волфсбергер  – Феенорд 1:0

Конечна табела: 1.Динамо З. 14, 2.Волфсбергер 10, 3.Феенорд 5, 4.ЦСКА М. 3

ГРУПА Л

Хофенхајм – Гент 4:1

Слован Либерец – Црвена звезда 0:0

Конечна табела: 1.Хофенхајм 16, 2.Ц.Звезда 11, 3.Либерец 7, 4.Гент 0

СПАРТА П. – МИЛАН

ТОТЕНХЕМ – АНТВЕРПЕН