Македонија во група со Германија, Романија, Исланд, Ерменија и Лихтенштајн!

0
55

Македонската фудбалска репрезентација првпат во својата историја ќе мора да се судри со Германија, откако ждрепката посака да се најдеме во групата Ј за квалификациите за Светското првенство во Катар во 2022.

Покрај „маншафт“ во квалификациите од март ќе се судриме и со Романија, тука се и изненадувачки силните Исланѓани, како и Ерменците, на кои ќе имаме шанса да им се одмаздиме за поразот кој не оддалечи од Лига А во Лигата на нации

Во групната фаза на квалификациите има 10 групи, и само освојувачите на групите обезбедуваат директен пласман на Мундијалот. На нив ќе им се приклучат две најдобропласирани репрезентации во Лигата на нации, заедно со 10-те второпласирани, кои ќе бидат формирани во три плеј-оф „патишта“ со две рунди од бараж (полуфинале и финале).

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2022

ГРУПА А

Португалија

Србија

Ирска

Луксембург

Азербејџан

ГРУПА Б

Шпанија

Шведска

Грција

Грузија

Косово

ГРУПА Ц

Италија

Швајцарија

Северна Ирска

Бугарија

Литванија

ГРУПА Д

Франција

Украина

Финска

Босна и Херцеговина

Казахстан

ГРУПА Е

Белгија

Велс

Чешка

Белорусија

Естонија

ГРУПА Ф

Данска

Австрија

Шкотска

Израел

Фарски Острови

Молдавија

ГРУПА Г

Холандија

Турција

Норвешка

Црна Гора

Летонија

Гибралтар

ГРУПА Х

Хрватска

Словачка

Русија

Словенија

Кипар

Малта

ГРУПА И

Англија

Полска

Унгарија

Албанија

Андора

Сан Марино

ГРУПА Ј

Германија

Романија

Исланд

МАКЕДОНИЈА

Ерменија

Лихтенштајн