МАКЕДОНИЈАКазнети 287 возачи во Скопје

0
74

Полицијата вчера казнила 287 возачи во Скопје, од кои најмногу за непрописно паркирање.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 287 санкции, меѓу кои за пречекорување на дозволената брзина на движење – 4 казни, 11 казни за технички неисправни и нерегистрирани возила, 15 за возење без возачка дозвола. Напишани се 72 казни за непрописно паркирање, а 58 возила се подигнати со „пајак“.

Изречени се 123 санкции за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.