Мексико регистрираше повеќе од милион заразени со коронавирус

0
63

Бројот на заразени со коронавирус во Мексико надмина еден милион, достигнувајќи 1.003.253 случаи на зараза.

Од почетокот на пандемијата починале 98.259 лица, изјави здравствениот службеник Рикардо Кортес Алкала.

Експертите сметаат дека бројките се многу поголеми, но заменик-министерот за здравство на Мексико, Уго Лопез Гател изјави дека пораспространето тестирање би било „губење на време, енергија и пари“.