Мелбурн повторно воведува кaрантин

0
348

Вториот најнаселен град во Австралија воведе петдневен карантин, соопштија денеска властите, забранувајќи им на гледачите да присуствуваат на тенискиот турнир Австралија опен.

Во новото жариште поврзано со хотел за карантин во Мелбурн, главниот град на државата Викторија, вчера се откриeни 13 случаи.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрус, објави затворање на сојузната држава, нарекувајќи го процесот „кратко, остро сузбивање на ширењето на вирусот“, забранувајќи јавни собири, свадби и верски собири.

„Нема да има публика на спортски настани во земјата“, рече Ендрус.

Австралија опен трае до 21 февруари. Публиката веќе беше ограничена на 50 проценти од вообичаениот капацитет.

Минатата година Викторија имаше еден од најдолгите и најстроги карантини во светот.