Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

374

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 35, Куманово – 12, Штип – 23, Прилеп – 1, Тетово – 5, Струга – 1, Битола – 7, Охрид – 6, Гостивар – 15, Кочани – 2, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 1, Валандово – 1, Виница – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 103, Куманово – 13, Дебар – 1, Штип – 75, Тетово – 31, Битола – 2, Кавадарци – 2, Гостивар – 19, Кочани – 2, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 1, Кратово – 2, Свети Николе – 4, Ресен – 2.

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (64, 22 и 83 години), пациент од Куманово (72), пациент од Струга (48) и пациент од Охрид (75). Пет пациенти се починати во болнички услови, еден вонболнички.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.399, бројката на оздравени пациенти е 7.480, на починати е 517, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.402. Денес се евидентираат три контролни теста. Во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.000, активни 1.231
• Куманово 1.114, активни 260
• Дебар 208, активни 117
• Штип 910, активни 381
• Прилеп 337, активни 47
• Тетово 1.071, активни 186
• Струга 470, активни 187
• Велес 227, активни 22
• Битола 153, активни 71
• Охрид 288, активни 80
• Кавадарци 83, активни 61
• Гостивар 513, активни 283
• Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
• Струмица 39, активни 23
• Крива Паланка 25, активни 11
• Радовиш 29, активни 16
• Крушево 16, активни 8
• Кочани 108, активни 20
• Пробиштип 58, активни 21
• Демир Хисар 36, активни 27
• Македонски Брод 42, активни 36
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 8, активни 4
• Валандово 7, активен 1
• Виница 26, активни 22
• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 14, активни 5
• Свети Николе 230, активни 130
• Кичево 179, активни 109
• Ресен 146, активни 19
• Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.543 теста се преку: ИЈЗ – 591, ЦЈЗ Скопје – 24, „Авицена“ – 166, „Биотек“ – 195, МАНУ – 133, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 202, „Систина“ со PCR-метода – 161, Судска медицина – 10, ЦЈЗ Битола – 43, Инфективна клиника – 9, ГАК – 9. Досега во земјата се направени вкупно 109.946 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 15 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 78 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 30, а во болницата во Штип – 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 120 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 164
• Аеродром – 139
• Бутел – 80
• Гази Баба – 121
• Центар – 101
• Карпош – 110
• Сарај – 54
• Кисела Вода – 129
• Ѓорче Петров – 88
• Студеничани – 42
• Шуто Оризари – 100
• Арачиново – 21
• Илинден – 22
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 8
• Сопиште – 20
• Зелениково – 6
• Странец – 4
• Нераспределен – 5