Нови 295 заболени од Ковид-19 во Србија

423

Во Србија во последните 24 часа потврдени се нови 295 случаи со корона вирус, од 9.858 тестирани.

Во истиот период починаа девет пациенти. На респиратор се 132 луѓе, а во болниците од Ковид-19 се лекуваат 3.315.

Вкупно досега се тестирани 713.104, додека регистрирани позитивни на корона вирус се 27.033. Вкупно починаа 614 пациенти.

Премиерката Ана Брнабиќ на прес-конференција изјави дека на респиратор има 132 пациенти.

-Имаме 295 нови случаи на заразени со вирусот, но реалноста е дека процентите се намалуваат и дека притисокот врз здравствениот систем слабее, изјави Брнабиќ.

Таа додаде дека ситуацијата полека се смирува, за што потврдува и фактот, што повеќе пациенти се отпуштени од болниците отколку што се хоспитализирани или 287 пациенти се хоспитализирани, а 190 пациенти се отпуштени.