Нови 536 случаи на Ковид-19, починаа 15 лицa

0
42

Во последните 24 часа се направени 1.662 тестирања, а регистрирани се 536 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје-213, Куманово-18, Дебар-13, Штип-13, Прилеп-37, Тетово-30, Струга-23, Велес-17, Битола-29, Охрид-18, Кавадарци-23, Гостивар-13, Гевгелија-7, Струмица-8, Крива Паланка-9, Радовиш-10, Крушево-3, Кочани-6, Пробиштип-1, Македонски Брод-3, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-4, Виница-2, Делчево-6, Свети Николе-6, Кичево-2, Ресен-5, Неготино-11.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 741 оздравен пациент, и тоа од: Скопје-248, Куманово-83, Дебар-7, Штип-28, Прилеп-50, Тетово-30, Струга-32, Велес-17, Битола-25, Охрид-30, Кавадарци-41, Гостивар-27, Гевгелија-12, Струмица-20, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-24, Пробиштип-1,Демир Хисар-2, Македонски Брод-3, Валандово-7, Виница-2, Кратово-3, Свети Николе-8, Кичево-17, Ресен-4 и Неготино-7.

Починати се 15 лица – шест пациенти од Скопје (73, 40, 70, 84, 72 и 62), двајца од Куманово (66 и 64), двајца од Тетово (68 и 75), еден пациент од Охрид (64), двајца од Струмица (69 и 69), еден од Кочани (68) и еден пациент од Пехчево (67). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83.329, бројката на оздравени пациенти е 61.447, на починати е 2.503, а бројот на активни случаи изнесува 19.379. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35.961, активни 11.333
• Куманово 4.743, активни 537
• Дебар 630, активни 115
• Штип 3.304, активни 243
• Прилеп 4.231, активни 553
• Тетово 4.765, активни 847
• Струга 2.039, активни 322
• Велес 2.767, активни 482
• Битола 3.037, активни 546
• Охрид 2.423, активни 576
• Кавадарци 2.121, активни 543
• Гостивар 3.381, активни 548
• Гевгелија 1.166, активни 291 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2.306, активни 604
• Крива Паланка 625, активни 126
• Радовиш 621, активни 111
• Крушево 166, активни 73
• Кочани 1.594, активни 216
• Пробиштип 447, активни 44
• Демир Хисар 235, активни 38
• Македонски Брод 218, активни 26
• Пехчево 155, активни 31
• Берово 500, активни 52
• Валандово 313, активни 62
• Виница 445, активни 60
• Делчево 671, активни 207 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 17
• Свети Николе 1.042, активни 100
• Кичево 1.568, активни 219
• Ресен 644, активни 140
• Неготино 1.018, активни 317 (159 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.662 теста се преку: ИЈЗ – 210, ЦЈЗ Скопје – 75, „Авицена“ – 195, „Биотек“ – 140, МАНУ – 108, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 99, „Систина“ со PCR-метода – 144, лабораторија „Лаор“ – 24, Судска медицина – 9, ЦЈЗ Битола – 4, Инфективна клиника – 3, ГАК – 12, „Синлаб“ – 23, „Ремедика“ – 9, лабораторија во болницата во Козле – 20, ЈЗУ (рапид-тест) – 584, УК Пулмологија со алергологија – 3, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 400.825 тестирања на Ковид-19.