Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

0
227

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 46, Куманово – 7, Штип – 1, Прилеп – 2, Тетово – 1, Струга – 6, Велес – 4, Битола – 7, Охрид – 4, Гостивар – 3, Струмица – 11, Радовиш – 3, Кочани – 4, Пробиштип – 1, Берово – 1, Валандово – 1, Виница – 1, Делечево – 1, Кратово – 1, Свети Николе – 4, Кичево – 2, Ресен – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 159 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 42, Куманово – 8, Штип – 3, Прилеп – 8, Тетово – 10, Струга – 6, Велес – 4, Битола – 3, Охрид – 10, Кавадарци – 2, Гостивар – 13, Гевгелија – 11, Струмица – 4, Крива Паланка – 2, Радовиш – 2, Крушево – 2, Кочани – 4, Пробиштип – 1, Македонски Брод – 2, Пехчево – 1, Берово – 3, Валандово – 1, Виница – 2, Делчево – 8, Свети Николе – 3, Кичево – 3, Ресен – 1.

Во болнички услови се починати 8 пациенти – од Teтово (73), Струмица (58), Делчево (55), двајца од Струга (80 и 74) и тројца пациенти од Скопје (53, 76 и 82).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.786, бројката на оздравени пациенти е 14.801, на починати е 737, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.248. Според завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.948, активни 683
• Куманово 1.755, активни 180
• Дебар 285, активни 43
• Штип 1.252, активни 49
• Прилеп 673, активни 126
• Тетово 1.426, активни 159
• Струга 669, активни 49
• Велес 323, активни 34
• Битола 303, активни 62
• Охрид 426, активни 39
• Кавадарци 236, активни 47
• Гостивар 931, активни 89
• Гевгелија 125, активни 40 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 17 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 242, активни 154
• Крива Паланка 107, активни 25
• Радовиш 79, активни 16
• Крушево 20, активни 1
• Кочани 353, активни 152
• Пробиштип 112, активни 20
• Демир Хисар 61, активни 2
• Македонски Брод 93, активни 12
• Пехчево 44, активни 3
• Берово 103, активни 36
• Валандово 32, активни 22
• Виница 111, активни 28
• Делчево 161, активни 78 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 25, активен 1
• Свети Николе 347, активни 39
• Кичево 326, активни 37
• Ресен 165, активни 16
• Неготино 53, активни 6 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.372 теста се преку: ИЈЗ – 199, ЦЈЗ Скопје – 33, „Авицена“ – 276, „Биотек“ – 184, МАНУ – 184, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 184, „Систина“ со PCR-метода – 156, лабораторија „Лаор“ – 37, Судска медицина – 11, ЦЈЗ Битола – 59, Инфективна клиника – 4, ГАК – 25, „Синлаб“ – 20, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 187.080 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 69 пациенти. На кислородна поддршка се 35 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.
Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 2 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 35 пациенти. На респиратор се 6 пациенти.
Во болницата во Битола хоспитализирани се 17, а во болницата во Штип – 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 169 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 57
• Гази Баба – 79
• Аеродром – 102
• Карпош – 88
• Центар – 98
• Кисела Вода – 84
• Ѓорче Петров – 52
• Бутел – 26
• Шуто Оризари – 17
• Студеничани – 6
• Сарај – 12
• Арачиново – 7
• Илинден – 29
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 6
• Зелениково – 2
• Странец – 7
• Нераспределен – 3