Петмина починати и 127 новозаболени од Ковид-19 во земјата

340

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.768 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 38, Куманово – 23, Дебар – 1, Штип – 3, Прилеп – 15, Тетово – 8, Струга – 2, Велес – 5, Битола – 1, Охрид – 1, Кавадарци – 1, Гостивар – 12, Струмица – 1, Пробиштип – 3, Пехчево – 2, Берово – 3, Виница – 1, Делчево – 3, Свети Николе – 3, Неготино – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 60 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 19, Дебар – 1, Битола – 3, Кавадарци – 11, Гостивар – 22, Демир Хисар – 1, Кичево – 2, Неготино – 1.

Починати се 5 лица, една пациентка од Крива Паланка (69), двајца од Гостивар (77 и 63), еден пациент од Неготино (69) и еден од Скопје (70). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.799, бројката на оздравени пациенти е 10.210, на починати е 573, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.016. Денеска се евидентира еден контролен тест од вчерашните тестирања, а според завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.733, активни 892
• Куманово 1.401, активни 362
• Дебар 242, активни 77
• Штип 1.111, активни 261
• Прилеп 414, активни 78
• Тетово 1.197, активни 181
• Струга 547, активни 142
• Велес 264, активни 38
• Битола 197, активни 53
• Охрид 326, активни 60
• Кавадарци 170, активни 90
• Гостивар 752, активни 300
• Гевгелија 42, активни 24 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 58, активни 23
• Крива Паланка 37, активни 11
• Радовиш 40, активни 11
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 134, активни 30
• Пробиштип 79, активни 24
• Демир Хисар 60, активни 26
• Македонски Брод 69, активни 36
• Пехчево 12, активни 6
• Берово 42, активни 33
• Валандово 7, активни 0
• Виница 64, активни 42
• Делчево 38, активни 33 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 278, активни 68
• Кичево 263, активни 98
• Ресен 146, активен 1
• Неготино 44, активни 14 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.768 теста се преку: ИЈЗ – 510, ЦЈЗ Скопје – 21, „Авицена“ – 132, „Биотек“ – 268, МАНУ – 117, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 217, „Систина“ со PCR-метода – 342, лабораторија „Лаор“ – 56, Судска медицина – 12, ЦЈЗ Битола – 53, Инфективна клиника – 19, ГАК – 21, лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 140.093 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 14 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 91 пациент. На кислородна поддршка се 50 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 18 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 3 позитивни, една мајка и две деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2 нови, вкупно хоспитализирани се 54 пациенти. На респираторна машина се 9 пациенти.
Во болницата во Битола хоспитализирани се 15, а во болницата во Штип – 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 110 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 117
• Гази Баба – 108
• Аеродром – 104
• Карпош – 95
• Центар – 94
• Кисела Вода – 94
• Ѓорче Петров – 67
• Бутел – 68
• Шуто Оризари – 38
• Студеничани – 20
• Сарај – 23
• Арачиново – 18
• Илинден – 13
• Сопиште – 7
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 3