Потврда од Барселона – Суарез е играч на Атлетико

430

Луис Суарез официјално ќе стане играч на Атлетико Мадрид, потврди неговиот доегашен клуб Барселона. Официјалното збогување со клубот е закажано за 12.30 часот, а ден подоцна тој ќе биде претставен во новиот клуб.

Луис Суарез (33) по шест години заминува од Барселона. Иако имаше договор до крајот на сезоната тој најде нов клуб бидејќи тренерот РОналд Куман му соопшти дека нема да му биде потребен во тимот.

Уругваецот на „Ноу камп“ пристигна во 2014 година од Ливерпул за сума од 82.000.000 евра. Веднаш се наметна како еден од најважните играчи во тимот, на 283 натпревари постигна 198 голови и забележал 109 асистенции.

Кариерата ја започнал во Насионал, а играл и во Гронинген и Ајакс.