Приведен малолетник во Скопје, учествувал во пет разбојништва и кражби

0
66

МВР соопшти дека на 5 октомври околу 19:30 часот на булеварот Партизански одреди во Скопје полициски службеници од Одделението за криминалистички работи Карпош привеле двајца разбојници А.И. (22) и Д.К. (17) од Скопје,  кои непосредно пред тоа се  обиделе да украдат пари од маркет на булеварот. Веднаш по добиената пријава, лицата се пронајдени и приведени од полициски службеници од ОКР Карпош.

До сега е документирано дека лицата се сторители на пет кривични дела – разбојништва во обложувалници, како и тешки кражби во цркви и маркети, се вели во соопштението.