РБ Лајпциг го нокаутира Атлетико за историско полуфинале во Лигата на шампиони

374

РБ Лајпциг го освои четвртфиналето на Лигата на шампионите против Атлетико Мадрид (2-1) во Лисабон со што се пласираше во полуфиналето на елитното европско натпреварување за прв пат во историјата на клубот.

Шпанскиот играч од средниот ред Дани Олмо му донесе предност на германскиот тим во 51. минута, додека Жоао Феликс постигна пенал за израмнување за екипата на Диего Симеоне во 71. минута. Ударот на Тајлер Адамс од шеснаесетникот обезбеди победа за избраниците на Џулијан Нагелсман во 88-та минута.

РБ Лајпциг ќе се соочи со Пари Сен Жермен во полуфиналето следната недела.