Регистрирани 118 нови случаи на коронавирус, починаа 3 лица

366

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19.

Од новозаразените 55 се од Скопје, понатаму Куманово-12, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-1, Велес-2, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-4.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од: Скопје-22, Куманово-11, Штип-11, Струга-37, Велес-3, Битола-6, Охрид-13, Кавадарци-11, Гостивар-1, Демир Хисар-3, Виница-4, Кичево-5.

Починати се тројца пациенти од Тетово (64г), Штип (82г) и Струга (74г), сите во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.194, бројката на оздравени пациенти е 9.752, на починати е 554, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.888. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5556, активни 949
• Куманово 1324, активни 302
• Дебар 228, активни 68
• Штип 1078, активни 243
• Прилеп 382, активни 51
• Тетово 1161, активни 160
• Струга 530, активни 138
• Велес 249, активни 27
• Битола 188, активни 63
• Охрид 318, активни 62
• Кавадарци 165, активни 99
• Гостивар 689, активни 297
• Гевгелија 31, активни 13 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 7 на Богданци)
• Струмица 55, активни 26
• Крива Паланка 32, активни 7
• Радовиш 38, активни 10
• Крушево 16, активни 1
• Кочани 129, активни 28
• Пробиштип 72, активни 20
• Демир Хисар 60, активни 33
• Македонски Брод 65, активни 36
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 18, активни 9
• Валандово 7, активни 1
• Виница 61, активни 42
• Делчево 20, активни 15 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 265, активни 56
• Кичево 251, активни 115
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 36, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1653 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-263, Биотек-337, МАНУ -90, Жан Митрев (Филип Втори)-233, Систина со PCR метода -145, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-76, Инфективна клиника-14, ГАК-17, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 132.493 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 6 деца позитивни и 2 мајки и 2 деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 75 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 133
• Аеродром – 118
• Гази Баба – 121
• Карпош – 91
• Центар – 88
• Кисела Вода – 89
• Бутел – 71
• Ѓорче Петров – 66
• Шуто Оризари – 47
• Студеничани – 30
• Сарај – 26
• Арачиново – 19
• Илинден – 12
• Сопиште – 11
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 7
• Зелениково – 6
• Странец – 4
• Нераспределен – 3