Рекордни 594 новозаразени, од компликации со Ковид-19 починаа тројца пациенти

0
70

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, Охрид-10, Кавадарци-7, Гостивар-12,Гевгелија-13, Струмица-34, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Кочани-18, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-7, Виница-2, Делчево-5, Свети Николе-2, Кичево-17, Ресен-7, Неготино-3 и еден во Кратово.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 162 оздравени пациенти од Скопје-79, Штип-8, Прилеп-6, Тетово-5, Велес-2, Битола-3, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-2, Струмица-12, Крива Паланка-6, Радовиш -1, Кочани-8, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-8, Валандово-3, Свети Николе-7, Кичево-4 и еден од Струга.

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70), од Прилеп (67) и еден пациент од Богданци (75).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.201, бројката на оздравени пациенти е 17.111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 5.266. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов статистиката по градови е следна:

• Скопје 9.654, активни 2.515
• Куманово 1.957, активни 214
• Дебар 307, активни 48
• Штип 1.433, активни 156
• Прилеп 897, активни 209
• Тетово 1.692, активни 271
• Струга 747, активни 80
• Велес 425, активни 94
• Битола 452, активни 142
• Охрид 506, активни 72
• Кавадарци 304, активни 72
• Гостивар 1.023, активни 94
• Гевгелија 252, активни 128 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 35 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 569, активни 357
• Крива Паланка 175, активни 60
• Радовиш 164, активни 72
• Крушево 20, активни 0
• Кочани 556, активни 202
• Пробиштип 138, активни 23
• Демир Хисар 66, активни 5
• Македонски Брод 96, активни 2
• Пехчево 52, активни 8
• Берово 159, активни 36
• Валандово 79, активни 48
• Виница 147, активни 46
• Делчево 206, активни 110 (39 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 29, активни 5
• Свети Николе 420, активни 56
• Кичево 404, активни 71
• Ресен 191, активни 28
• Неготино 81, активни 27 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти, а вкупно хоспитализирани се 95. На кислородна поддршка се 65 лица, а нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 мајки позитивни на Ковид-19, како и една мајка суспектна на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 46 пациенти. На респиратор се тројца.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 34, а во болницата во Штип 51 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 207, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Статистиката на активни случаи по скопските општини денеска е следна:

• Чаир – 109
• Гази Баба – 256
• Аеродром – 505
• Карпош – 417
• Центар – 433
• Кисела Вода – 296
• Ѓорче Петров – 198
• Бутел – 97
• Шуто Оризари – 14
• Студеничани – 3
• Сарај – 16
• Арачиново – 7
• Илинден – 35
• Сопиште – 17
• Чучер Сандево – 8
• Петровец –13
• Зелениково – 7
• Странец – 11
• Нераспределен- 73