Самоубиствен напад во Триполи

388

Силна експлозија одекна денес во Триполи, потврдија за „Ројтерс“ граѓаните на либиската престолнина, а густиот црн чад се креваше високо над градските улици.

A motorcycle SVBIED has targeted a GNA security checkpoint (Al-Ghiraan) west of Tripoli. No casualties reported so far. #Libya pic.twitter.com/vb4ILJk7KO

— FJ (@Natsecjeff) September 1, 2020

Локалните медиуми објавија дека станува збор за напад на бомбаш самоубиец кој со мотоцикл дошол до раскрсницата на најголемиот пат што се влева во Триполи од исток, но информацијата не ја потврдиле властите.

Во јуни, по 14 месеци борба, опсадата на Триполи и повеќемесечното гранатирање на градот од страна на силите на командантот Калиф Хафтар беа запрени.