Се преврте автобус со 16 војници на АРМ, пренесени се во болница со полесни повреди

0
222

Изутринава се случи сообраќајна незгода на патот Струмица – Штип кога се преврте автобус во кој се превезувале 16 војници на АРМ.

Како што соопштуваат од Генералштабот на Армијата, во несреќата странично се превртел автобусот на магистралниот пат Струмица – Штип, кој превезувал припадници на Армијата на Република Северна Македонија во рамките на организираниот превоз на релацијата Струмица – Радовиш – Штип – Петровец.

Во сообраќајната незгода, која се случила во 6.47 лчасот на осум километри пред Штип се превезувале 16 припадници на Армијата до своите работни места во горенаведените гарнизони, при што според првичните сознанија кај некои од нив има полесни повреди и во моментот сите припадници се превезени во болницата во Штип, каде што им се вршат лекарски прегледи со цел утврдување на нивната здравствена состојба.

Увид на место на настанот е извршен од страна на јавен обвинител и МВР, а на самото место излезе и тим од воената полиција.

„Припадниците на Армијата, по извршените прегледи, ќе постапуваат во согласност со дадените препораки од лекарите. Автобусот од типот „сетра“, во сопственост на фирмата „Тритерол“ од Струмица, која го реализира организираниот транспорт на наведената релација, има потврда за исполнување на потребните технички услови за превоз на патници“, се додава во соопштението.