Седум смртни случаи и 89 новозаразени со Ковид-19

397

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 39, Куманово – 10, Дебар – 1, Штип – 4, Прилеп – 8, Тетово – 1, Струга – 3, Битола – 1, Охрид – 4, Кавадарци – 3, Гостивар – 2, Струмица – 1, Крива Паланка – 1, Кочани – 1, Македонски Брод – 1, Пехчево – 1, Берово – 3, Валандово – 1, Делчево – 2 и двајца во Кичево.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 72, Штип – 18, Прилеп – 2, Тетово – 1, Струга – 4, Битола  -8, Охрид – 1, Кавадарци – 22, Гостивар – 19, Гевгелија – 3, Кочани – 9, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 8, Македонски Брод – 13, Виница – 5, Делчево – 1, Свети Николе – 13, Кичево – 12, Неготино – 2 и еден од Ресен.

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (65, 72 и 84 години), еден од Прилеп (65), еден пациент од Тетово (62), еден од Гостивар (74) и еден пациент од Кичево (58). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.004, бројката на оздравени пациенти е 10.722, на починати е 585, а во моментот бројот на активни случаи изнесува 2.697. Денес се евидентира еден контролен од вчерашната статистика, а според завршените епидемиолошки анализи во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 5.821, активни 847
• Куманово 1.420, активни 371
• Дебар 243, активни 78
• Штип 1.119, активни 214
• Прилеп 435, активни 92
• Тетово 1.202, активни 179
• Струга 553, активни 59
• Велес 265, активни 26
• Битола 199, активни 41
• Охрид 331, активни 30
• Кавадарци 173, активни 71
• Гостивар 761, активни 269
• Гевгелија 42, активни 21 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 59, активни 21
• Крива Паланка 39, активни 11
• Радовиш 41, активни 12
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 138, активни 25
• Пробиштип 78, активни 19
• Демир Хисар 60, активни 17
• Македонски Брод 70, активни 20
• Пехчево 15, активни 9
• Берово 50, активни 41
• Валандово 8, активен 1
• Виница 64, активни 36
• Делчево 46, активни 40 (10 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активен 1
• Свети Николе 281, активни 58
• Кичево 268, активни 75
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 45, активни 13 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80, а на кислородна поддршка се 54 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 18 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, 7 позитивни деца, како и една мајка и едно дете суспектни на вирусот.

Во болницата „8 Септември“ примени се 4 нови, а вкупно хоспитализирани се 37 пациенти. На респираторна машина се пет лица.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 15, а во болницата во Штип – 45 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 107 лица позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Според новите податоци, бројот на активни случаи во скопските општини денеска е следен:

• Чаир – 110
• Гази Баба – 107
• Аеродром – 101
• Карпош – 86
• Центар – 90
• Кисела Вода – 96
• Ѓорче Петров – 55
• Бутел – 65
• Шуто Оризари – 32
• Студеничани – 19
• Сарај – 28
• Арачиново – 16
• Илинден – 11
• Сопиште – 6
• Чучер Сандево – 6
• Петровец – 9
• Зелениково – 4
• Странец – 5
• Нераспределен – 1