Шпанскиот печат едногласен: Барса доживеа историско понижување

376

По вчерашната зачудувачка 8:2 победа на Баерн Минхен над Барселона, шпанскиот печат, нормално, беше брутален кон каталонскиот клуб, опишувајќи го резултатот како срамота и историско понижување на славниот клуб, но и на шпанскиот фудбал, кој по 12 години нема полуфиналист во Лигата на шампионите.

Сега, се очекува отказ за тренерот Кике Сетиен, но и многу потреси во каталонскиот тим со низа заминувања од клубот. И вообичаено наклонетите кон Барса, „Спорт“ и „Мундо депортиво“ немаа милост.

„Срамота“, стои на насловната на мадридска „Марка“, додека на „Ел Мундо“ го има Жерард Пике и насловот „Крај на еден срамен циклус“. „Спорт“ и „АС“ пак се решаваат за идентичен наслов: „Историско понижување“.