Штип зад Скопје по бројoт на активни случаи со коронавирус, регистрирани се 16 новозаразени

0
311

Во Штип денеска беа регистрирани 16 нови случаи на коронавирус, со што бројот на заразени во градот порасна на 431 лице.

Согласно податоците, Штип е вториот град со најмногу заразени од ковид-19 по Скопје каде во моментов има 1.426 активни случаи.

Зад нив се Гостивар и Куманово со 269 и 263 заразени. Потоа Тетово (225), Свети Николе (175) и Струга (195).

Во Охрид кој за време на продолжениот викенд има голема посетеност, во моментов 86 лица се водат како заразени со ковид-19.

Во текот на денешниот ден беа потврдени 138 новозаразени. Регистрирани се 144 оздравени пациенти и 7 починати.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10891, бројката на оздравени пациенти е 6698, на починати е 493, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3700.