Тудор ќе му помага на Пирло

364

ако што се очекуваше, Јувентус го потврди Игор Тудор како помошник на главниот тренер во интересна ситуација кога помошникот има далеку поголемо искуство од главниот тренер.

Хајдук веќе потврди дека добиле 450.000 евра за Тудор да премине во својот стар клуб, каде што играше од 1998 до 2005 година. Пирло нема никакво тренерско искуство, додека Тудор веќе беше главен тренер во Хајдук, ПАОК, Карабукспор, Галатасарај и Удинезе, кои двапати ги спаси од испаѓање.

Покрај Тудор, потврдено е дека Роберто Баронио ќе биде технички соработник на Пирло заедно со Антонио Гаљарди, додека Паоло Бертели се враќа во тимот како одговорен за физичката подготвеност на фудбалерите. Клаудио Филипи и Томасо Орсини ќе работат со голманите, додека Рикардо Ширеа, Доменико Вернамонте и Џузепе Мајури ќе ги вршат анализите на мечевите за Пирло.

Јуве почнува со подготовките на новата сезона веќе утре.