ВМРО-ДПМНЕ денеска продолжува со протести

533

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протести за цената на електричната енергија, кои ќе се одржат денеска пред Регулаторната комисија со почеток во 14 часот.

Како што најави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, еден час со автомобили ќе ги блокираат раскрсницата и пристапните улици пред Регулаторната комисија.

„Протестот ќе почне пред ‘Палома бјанка’. Овој протест е насочен кон Владата и мафијата. Поскапата струја значи посиромашен народ“, изјави Јанушев.

ВМРО-ДПМНЕ ги почна протестите во средата. Партискиот лидер Христијан Мицкоски од протестот упати три барања до Владата, на кои рече дека треба да одговорат во наредните денови: враќање на старата цена на струјата преку намалување на тарифата на универзалниот снабдувач; викенд без ДДВ во септември, како што било ветено пред изборите; професионализација на Регулаторната комисија за енергетика со натпартиски кадри.