ВМРО-ДПМНЕ: Огромен пораз за македонската држава е ако Заев направил нов нацрт-договор со Бугарија

0
63

Ако е точно дека премиерот во заминување Заев веќе направил нов нацрт-договор со кој се откажува од македонскиот јазик, идентитет и историја тоа ќе биде огромен пораз за македонската држава, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Од таму нгласуваат дека нема да дозволат срамот на Заев да биде колективен срам за македонскиот народ.

„ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот нема да дозволи Заев да ја распродава Македонија. Блокадата од Бугарија е вина на коцкарските политики на Заев неговите ветувања и желбата по секоја цена да се задржи на власт за да краде“, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во кое се додава и дека Заев повеќе нема легитимитет да преговара и затоа треба да си даде оставка.