Во БиХ рекордни 1.912 нови случаи на коронавирус

0
62

Во Босна и Херцеговина во изминатите 24 часа се потврдени рекордни 1.912 нови случаи на коронавирус, а 22 лица починаа, објави Институтот за јавно здравје.

Биле тестирани 3.850 лица, а вирусот е потврден кај 1.070 лица од Федерацијата БиХ и 842 од Република Српска.

Болниците во Федерацијата објавија 15 смртни случаи за кои претходно беше потврдено дека се заразени со вирусот САРС-КоВ-2, додека седум лица починаа во РС.

Бања Лука е градот со најголем број новозаболени лица во рок од 24 часа односно потврден е 231 случај, додека во Сараево 217.