Во болниците низ државата хоспитализитани 338 пациенти поради коронавирус

331

Вкупно 338 пациенти во моментов се хоспитализирани низ болниците во државата поради коронавирусот.

Според официјалните податоци, на Инфективната клиника вкупно се хоспитализирани 85 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, а нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 5 деца и 5 мајки позитивни на ковид-19, 5 деца и 5 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ вкупно хоспитализирани се 35 пациент. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 138, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Инаку, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.791, бројката на оздравени пациенти е 13.184, на починати е 648, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.959 лица.