Во еден ден казнети 467 возачи во Скопје

0
73

МВР во текот на вчерашниот ден (14 октомври) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје сообраќајната полиција изрекла вкупно 467 санкции, меѓу кои за возење без возачка дозвола за 60 лица, 101 прекршок за пречекорување на дозволената брзина на движење, 63 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 74 мерки за непрописно паркирање и 60 возила подигнати со „пајак“.

Изречени биле и 46 казни за неносење заштитна маска.

Од МВР информираат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.