Во Хрватска 2.899 нови случаи на коронавирус, 72 лица починаа

0
37

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 2.899 нови случаи на коронавирус, починаа 72 лица, а бројот на активни случаи е 23.740, објавија хрватските медиуми.

Меѓу нив, 2.543 се во болница, од кои 264 се на апарати за дишење.

Од 25 февруари 2020 година, кога е регистриран првиот случај во Хрватска, досега се евидентирани вкупно 150.353 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 2.174 починале, вкупно 124.439 оздравеле, од кои 3.582 во последните 24 часа.

Во моментов има 57.295 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 810.885 лица, од кои 9.340 во последните 24 часа.