Во Хрватска 4.620 новозаболени, 53 починати

0
49

Според последните податоци, во Хрватска се регистрирани 4.620 нови случаи на коронавирус за 24 часа. Во истиот период починале 53 лица.

Бројот на активни случаи на Ковид-19 во Хрватска изнесува 24.851, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Меѓу нив, 2.754 пациенти се во болница, од кои 296 се на апарати за дишење.

До денес пријавено е дека вкупно 163.992 лица биле заразени од новиот коронавирус, од кои 2.420 починале и 136.721 закрепнал (3.466 во последните 24 часа).

Во моментот има 62.270 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 849.714 лица, од кои 12.095 во последните 24 часа.