Во Хрватска повторно троцифрен број на новозаболени

379

Во последните 24 часа вои Хрватска се регистрирани 151 нов случај на коронавирус, а починало едно лице, соопшти Националниот штаб на цивилна заштита.

Како што се наведува, бројот на моментално заразени е 1.185.

Од нив, 126 пациенти се на болничко лекување, а 11 лица се на респиратор.

Во Хрватска досега потврдени се вкупно 6.571 случај на ковид-19, 166 луѓе починале, а 5.220 оздравеле.