Во последните 24 часа нема нови ковид-пациенти на Инфективната клиника

0
252

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 12 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а вкупно се лекуваат 249 лица пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Во последното деноноќие на Инфективната клиника не е примен ниту еден нов пациент. На интерните клиники биле примени седум нови пациенти, а во ковид-центарот во ГОБ „8 Септември“ – пет нови пациенти.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени шест оздравени пациенти.

„Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 100 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка“, велат од МЗ.