Во Словенија 1.030 нови случаи на коронавирус и 44 починати

0
48

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 1.030 нови случаи на коронавирус од 3.744 тестови, а 44 лица починаа, објави словенечката влада. Оздравеле 51 пациент.

Бројот на новозаразени е помал од претходниот ден кога имаше 1.636.

Во моментов, хоспитализирани се 1.302 пациенти, од кои 197 се на одделенијата за интензивна нега.

Бројот на потврдени случаи од почетокот на епидемијата се зголеми на 85.805, од кои 20.481 случаи се активни.

Владата објави дека ограничувачките мерки, кои веќе се на сила, ќе продолжат и следната недела, но има голем притисок да се започне со нивно олеснување, на пример да се укинат некои ограничувања на продавниците, да се отворат скијачките центри и некои услужни активности.