Во Србија речиси 6.000 новозаразени со коронавирус, 27 починати

0
70

Во последните 24 часа на коронавирус во Србија биле тестирани 18.040 граѓани, од кои 5.613 се позитивни, а починале 27 пациенти.

Во болниците низ Србија 182 пациенти се приклучени на машини за дишење.

Во последните 24 часа хоспитализирани се 709 пациенти, а 449 се отпуштени.

Епидемиологот Бранислав Тиодоровиќ предупреди дека ситуацијата е многу сериозна во Србија и додаде дека очекува  постојан прилив на пациенти во болниците.