Во светот над 85 милиони луѓе заразени со коронавирус

0
32

Во светот од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 85.027.813 случаи на коронавирус.

Од инфекцијата оздравеле 60.149.687 луѓе, а починале 1.844.685, покажуваат најновите податоци од сајтот Ворлдометерс. Во моментов активни се 23.033.441 случај на коронавирус.

Најмногу заразени има во САД – близу 21 милион, Индија – над 10 милиони, Бразил – над 7,7 милиони, Русија – повеќе од 3 милиони и Франција над 2,6 милиони.

Додека некои држави постепено ги укинуваат рестрикциите, други, како што е Грција, ја продолжува забраната за движење. Австрија очекува редовни испораки на вакцината, а Италија го одложи отворањето на ски-центрите.